Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

7 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

7 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Doğumdan sonraki dönemde bebeklerin en hızlı gelişim gösterdiği dönemlerden birisi de 7. aydır. Bu nedenle 7 aylık bebeklerin beslenmesi konusunda ebeveynlerin çok dikkat etmesi gerekir.Bebeklerin çoğunlukla 7. ayın devamında başta dil olmak üzere tüm zihinsel alanlarda gelişmininin neticelerinin görülmeye başladığı da düşünülürse bu ayın ilerleyen günler için bir tür “alt yapı” çalışması özelliğini taşıdığını söyleyenebilir.

Bebeğin gelişiminde güçlü bir temel oluşturmanın öncelikli yolu beslenmeden geçtiği için 7. ayda bebek beslenmesinin ayrı bir başlık altında incelenmesi gerekir. Bebeklerin 7. ayında nasıl besleneceğine dair ebeveynlere yardımcı olabilecek bazı temel bilgiler şunlardır:
Bebeklerin 7. ayda belirgin olarak ortaya çıkan özelliklerinden bir tanesi nesneleri tutma yeteneğidir. Artık gün geçtikçe kendini objeleri elini kullanarak tanıma-kavrama konusunda geliştirmiş olan bebekler için; bu dönem elini kullanarak eğleneceği bir dönemdir.

Bebeğiniz henüz çatal, kaşık kullanmak için çok erken bir yaşta olsa da 7. ay bebeklerin eliyle yiyebileceği yemekler için en doğru zamandır. Çünkü parmak boyutlarında hazırlanmış bebeğinizin kavramasına müsait yiyeceklerden çocuğunuz artık keyif almaktadır.
Bu elini kullanmaya meraklı tutumu bebeğinizin diğer objelerle olan ilişkisinden de anlayabilirsiniz. Eğer bebeğiniz 7. ay itibariyle eline geçen neredeyse her objeyi sıkıp, itip, kendine çekiyorsa doğru zamandasınız! Bu noktada hiç tereddüt etmeden gözetiminizde olmak kaydıyla bebeğinizin kendi kendini eliyle beslemesine imkan tanımalısınız.
Bu noktada bir diğer önemli işaret de bebeğinizin sizin yedirdiğiniz yiyeceklere karşı takındığı tutumdur. Eğer bebeğiniz sizin yedirdiğiniz yiyecekleri sevmesine rağmen ağzından çıkartmaya başlamışsa bu davranış size bir işaret verebilir. Çünkü bebekler genellikle bunu artık kendi kendilerini beslemekten hoşlandıkları için yaparlar.
Bir diğer önemli konu da öğünlerdir. Huzursuz bebekler için en yaygın sakinleştirme yöntemlerinden birisi de öğün arası çocuklara verilen yiyeceklerdir. Bu yöntem çok kullanışlı bir çözüm gibi durmakla beraber aşırıya kaçması halinde sorun çıkartabilir. Çünkü zamanla bebeğiniz bunu bir alışkanlık haline getirip huzursuzlanarak öğün arası yemek yeme yoluna gidebilir.

Bebeklerin 7. ayda beslenmesine dair önemli bir detay da yemeklerin zamanlamasıdır. Çoğunlukla ebeveynlerin yaptıkları hatalardan bir tanesi de bebeklerin yemeklerinde kendi günlük alışkanlıklarını birebir uygulamalarıdır. Ancak bu çok isabetsiz bir karardır. Çünkü bebeklerin günlük vücut saati yetişkinlerinkinden çok farklıdır. Bebeklerin uzun saatler boyunca uyuması da bunun göstergelerinden bir tanesidir. Bu nedenle bebeklerin beslenme saatlerinde yetişkinlerin sahip oldukları zaman çizelgesini uygulamak zararlı sonuçlar doğurabilir.
Bebeklerin tabaklarını tamamen bitirmelerini beklemek ve onları bu konuda zorlamak çoğunlukla sonuçsuz kalan bir çabadır. Bebekler çoğunlukla doyana kadar yer ardından gelecek yemek yedirme çabalarına da itiraz ederler. Bu nedenle bebeklerin hoşlanmadığı bu tip ısrarlı yedirme çabalarından sakınmanız doğru bir davranış olacaktır.
Saatler konusunda da yine aynı hassasiyeti göstermek gerekir. Et-sebze yemekleri bebeklere gün ortasında verilmelidir. Bebeklerin akşam yemeği saatinde aileyle birlikte yemeğe kendi mama masasından katılmalarını beklemek son derece yanlış olacaktır. Çünkü ailenin akşam yemeği saati, bebekler için uyuma saatidir.
Tüm bu temel bilgilerin yanı sıra 7 aylık bebeklerin nasıl beslenmesi gerektiğine dair daha fazla bilgi almak isteyen ebeveynler; uzman çocuk ve bebek doktorlarına ya da danışmanlarına bu konuyla ilgili bilgi almak için başvurmalıdır.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,