Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

6 aylık bebek gelişimi

217117-uyuyanbebekler8

6 aylık bebek nasıl gelişir? 6 aylık bebek gelişimi ve beslenme süreci nasıl olur? İşte 6 aylık bebek ve gelişim sürecinde sizi bekleyenler.

BESLENME

Bebeğiniz farklı katı besinlerden farklı vitaminler alır ve vücudunun süt ihtiyacı giderek azalır. Bebeğiniz 1 yaşını doldurana kadar inek sütü vermeyin. Domates, yumurta akı, portakal suyu gibi gıdalar alerji riski yüksek olduğundan 1 yaşı dolana dek verilmemelidir.

UYKU

6. ayda bebeğiniz 12 saati gece olmak üzere toplam 14 saat uyur. Diş çıkardığı için bu dönemde geceleri ağlayabilir. Uyku saati için artık bir düzen oluşturmaya başlayabilirsiniz. Eğer sallayarak uyutursanız kendi başına uykuya dalmayı öğrenemez.

FİZİKSEL GELİŞİM

Yüzüstü yatarken bacaklarını hareket ettirerek emeklemeye çalışır. Kafasını serbestçe hareket ettirebilir, vücudunu istediği yöne çevirebilir. Parmaklarıyla kendi yemeğini yemek hoşuna gider. İlk dişi patlayabilir. Sırtüstü yatarken dönerek oturur pozisyona geçebilir.

SOSYAL GELİŞİM

Ruh halinde ani değişiklikler olabilir. Nesneleri uzun süre inceleyebilir. F,v,s,z gibi sessiz harfleri çıkarmaya başlar. Farklı iki nesneyi kıyaslayabilir. Çiğnemek için sert ve soğuk nesneleri ağzına götürür.


Yorum Yazın