Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

4. Ayda bebek Gelişimi

Hamilelikte kansızlık

Bebeğiniz artık büyüyor. 100 gram oldu bile. Bundan sonra her ay ağırlığı 2 ye katlayacak ve 4.aydan sonraki gelişimine siz de inanamayacaksınız. Çünü birden karnınız büyüyecek ve bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlayacaksınız. Bu ayda yapılması gereken testler bulunmaktadır. Tamamen sizin ve bebeğinizin sağlık durumu ile ilgili.

Bebeğiniz bu ayda 9 – 11,5 cm boyunda ve 100 gr. ağırlığındadır. Bebeğinizin yüzü insan yüzüne benzemeye başlamıştır. Gözleri, burnu ve kulakları artık yerli yerindedir. Karaciğerinden safra sıvısı salgılanabilir, pankreas bezinden insülin üretimi başlamıştır. Bebek içinde bulunduğu amnion sıvısını yutarak idrar olarak çıkartır ve oda amnion sıvısına karışır.

Bebeğinizin refleksleri gelişmiştir, kaşlarını çatabilir, gözlerini kısabilir, yüzünü ekşitebilir, çişini yapabilir ve büyük bir ihtimalle baş parmağını bile emmeye başlayabilir. Cinsel organları tamamıyla oluştukları için cinsiyet ayrımı ultrasonografi ile rahatlıkla ayırt edilebilir. Tiroid bezi gelişmiş ve tiroid hormonları oluşmaya başlamıştır.

Bu dönemde lanugo dediğimiz renksiz olan küçük tüyler doğumdan hemen önce dökülünceye kadar vücudun hemen hemen tamamını kaplar. Ense uzar çene belirginleşir. Artık bebeğiniz bir parmak izine sahiptir. Kemikleri sertleşemeye ve sağlamlaşmaya başlamıştır. Kas gelişimi güçlenerek devam etmektedir. El, kol ve bacak hareketleri biraz daha hızlanmıştır. Plasenta ve bebeğinizin boyu hemen hemen aynıdır.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,