Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

36 haftalık bebek ve doğuma hazırlık

2347092-bebekfotograf11

Artık sona yaklaşıyorsunuz. 36 haftalık hamilesiniz ve bebeğiniz her şeye hazır. Peki siz hazır mısınız?Bu hafta neler yapmalısınız? Doğuma nasıl hazırlanmalısınız? İşte tm güzellikleri ve bilmeniz gerekenler ile size 36 hafta hakkında her şey…

Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de gerek normal doğumda gerekse sezaryan ile doğumda epidural anestezi uygulaması yaygınlaşıyor. Almanya’da normal doğumların %60’ında, sezaryan ile doğumların ise %90’ından fazlasında epidural veya spinal gibi bölgesel anestezi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu oranlar, Kanada ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde de yüksektir. Epidural anestezi sanıldığının aksine yeni bir yöntem değildir, yaklaşık 30 yıldır rutin olarak kullanılan bir yöntemdir. Ülkemizde de artık hemen tüm sağlıkkuruluşlarında anestezi doktorları tarafından başarıyla uygulanabilmektedir.

Epidural %90 anne adayında ağrısız ve konforlu bir doğuma olanak verir.

Ağrı, bebekte fetal distres (bebeğin sıkıntıya girmesi) yaratabilen bir durum olduğundan doğumda ağrının giderilmesi fetal distres ve buna bağlı sezaryan riskini azaltır.


Yorum Yazın

Etiketler:,