Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

26 haftalık gebelik

2347100-bebekfotograf3

26 haftalık hamilesiniz ve artık bebeğinizi iyice hissetmeye başladınız. Sağlıklı ve güzel bir gebeliği tamamlamak için neler yapmalısınız? Nasıl bir gebelik sürecinin sizi beklediğini merak ediyorsanız işte size detaylar;

Gebelik döneminde eklemlerin ve bağların çözülmesine yol açan hormonlarınızın değişmesiyle ve rahminizin büyümesi ile bel ağrılarınız her geçen gün artar, önlem almak içinse dik durmaya dikkat etmeli, ani ve sert eğilme ve dönme gibi hareketlerden kaçınmalı, sık sık nefes alıp vermeli, yatarken ve otururken destek sağlamak amaçlı bir yastık koymalısınız. Hamilelik süresince olabilecek gebelikte tansiyon listegebelik zehirlenmelerine (pre-eklampsi) dikkat edilmelidir. Sabah saatlerinde el, ayak ve yüzde gereğinden fazla şişme, hızlı kilo artışı, sık ve çok baş ağrıları, görme bozukluğu, yüksek tansiyon gibi belirtilerin olması halinde mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Gebelik zehirlenmesi ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Gebelik döneminde tansiyonunuzu takip etmelisiniz. 140 / 90′ın altında olması gerekmektedir. Kabızlık problemleri için lifli gıdalar tüketmelisiniz. Erken doğum belirtilerine karşı duyarlı olmalısınız.


Yorum Yazın

Etiketler:, , ,