Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

22 Haftalık Gebelik

gebelik-hamilelik

22 hafatlık hamilesiniz ve bu hafta sizi neler beklediğini merak ediyor musunuz?Bebeğiniz ve sizin için neler olacak? Hafta içerisinde yaşayacağınız ve bedensel ve ruhsal olarak meydana gelecek olan değişiklikler neler?

Gebeliğiniz boyunca karnınızın büyüdüğü gibi ayaklarınızda büyüyebilir. Gevşek bağ dokuları ayaklarınızı yarım numara genişletebilir. Doğuma kadar ayaklarınızda ödemde oluşacağından bu dönemlerde yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçmelisiniz. Kendinizi daha rahat hissedecek ortopedik ayakkabılar kullanmalısınız.

Rahim göbeğinizin iki parmak üzerine kadar büyümüştür. 50-60 saniyelik kısa süreli rahim kasılmaları hafta hafta hamilelik kramp listehissedebilirsiniz. Dudak üstü ve çene bölgelerinizde, yanaklarınızda tüylenmeler olabilir. Kollarınızda, bacaklarınızda, sırtınızda, göğsünüzde, göbek kısmında tüyler gün geçtikçe çoğalabilir. Kramplar daha sık rahatsız etmeye başlar. Kalsiyum ve potasyumdan zengin besinlerin fayda sağladığı söylenmektedir. Diş etlerinizde şişlik ve hassasiyet olabilir. Uterusun mideyi yukarı itmesiyle midenizde yanma ve asitlenme hissedebilirsiniz. Bebeğinizin tüm organlarının ve sistemlerinin tamamlanmış olmasından dolayı ikinci düzey ultrasonografi olarak bilinen detaylı ultrasonun yapılması önerilir.


Yorum Yazın

Etiketler:, ,