Gebelik Hesaplama

anneler için bilgi ansiklopedisi..

2 aylık bebek bakımı

217110-uyuyanbebekler1

 

2 aylık bebek nasıl beslenir? 2 aylık bebek ve gelişimi nasıl devam eder? 2 aylık bebeğin uyku düzeni nasıl olur? Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için neler gerekli?

BESLENME

Büyümesinde hızlı bir artış olur, buna bağlı olarak beslenme talebinde bir artış olacak ve beslenmesi düzene oturacaktır. Kilo alımı normal ise her istediğinde besleyebilirsiniz ancak ek gıdaya geçmeyin.

UYKU

Artık gündüzleri daha fazla uyanık kalmaya, geceleri daha uzun süre uyumaya başlayacak. Yaklaşık 7 saat kadar uyuyabilir. Gece beslenmelerinde onunla oynamayın ve konuşmayın ki uyanık kalmasın. Uyurken farklı pozisyonlarda yatmaya başlayacaktır; ancak 2. ayda sırtüstü veya kafası bir yana dönük yatması daha sağlıklı.

FİZİKSEL GELİŞİM

Reflekslerin bir kısmı kaybolur ve hareketleri daha istemli hale gelir. Birkaç saniye de olsa başını dik tutabilir. Kasları gelişir, nesneleri 1-2 saniyeliğine elinde tutabilir. Ellerini ve kolları çok fazla hareket ettirir. Gözleri ile hareket halindeki bir cismi takip edebilir.

SOSYAL GELİŞİM

Yanında birinin olmasından mutlu olur ve sevincini gösterir. Kucağa alındığında veya birinin sesini duyduğunda sessizleşir. Çevresindekilerle etkileşim halinde olduğunda daha fazla uyanık kalır. Emme içgüdüsü çok gelişir ve eline aldığı her şeyi ağzına götürür. Bebeğiniz sizi tanımaya başlar ve ilk kez gülümser.


Yorum Yazın